strona główna  |   wyszukiwarka zaawansowana  |   wyszukiwarka ogólna 

     oferta

     galeria

     nowości

     poradnik

     o marce

     o nas

     cennik

     kontakt

Importer:
Komo Sp. z o.o.
ul. Bartycka 24/26
hala 3B, I piętro
lok. 223

00-716 Warszawa

tel. (022) 828-68-19
fax (022) 828-84-62

zapraszamy do sklepu internetowego Laudel


Nowoœci Laudel

Jeśli zawsze chcesz
wiedzieć o nowościach
wpisz swój e-mail

Poleć nas!
Wpisz e-mail 
znajomego:

Wpisz swój e-mail:

Sprawdz gdzie można
kupić nasze produkty!Poradnik

Kominki Laudel » Poradnik » Poradnik cz. 4

4. Słownik

Komin
Komin to obiekt inżynierski, którego zadaniem jest odprowadzenie gazów do atmosfery na określoną wysokość. Cieplnie odizolowana rura pionowa przeznaczona do odprowadzania produktów spalania. Nazwa komin często określa jeden kanał lub zespół kanałów o różnym przeznaczeniu. Służy do odprowadzania, rozpraszania gazów, spalin i dymu. Wytwarza się w nim naturalny ciąg powietrza.

Trzon komina
Trzon komina to zasadniczy ustrój nośny komina, służący do przeniesienia obciążeń stałych i zmiennych i przekazania ich na fundament komina.

Głowica komina
Głowica komina to część trzonu komina przy wylocie z odpowiednio uformowanym zakończeniem.

Kanał dymowy
Kanał dymowy to kanał przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych drewnem.

Kanał wentylacyjny
Kanał służący do odprowadzania gazów i wentylowania pomieszczeń.

Kanał spalinowy
Kanał spalinowy to kanał służący do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych, między innymi gazem lub olejem.

Ciąg kominowy
Ciąg kominowy jest to ruch gazów, spalin lub dymu od dołu komina, w kierunku jego wylotu. Im większa różnica temperatur między kominem a powietrzem na zewnątrz, tym większy jest ciąg. Ciąg powstaje w wyniku różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz przewodu dymowego i chłodnego powietrza na zewnątrz. Siła ciągu w kanale zależy od wielu czynników między innymi od wysokości przewodu kominowego, rodzaju użytego materiału do budowy komina, kształtu kanału, wielkości jego przekroju, usytuowania komina, usytuowania obiektu względem poziomu morza, warunków atmosferycznych, szczelności kanału, zastosowanej nasady kominowej. Ciąg kominowy powinien być nie tylko duży, powinien być również stabilny. Prawidłowy ciąg kominowy jest określany przez producenta konkretnego urządzenia.

Osad kreozotowy (kreozot)
Kreozot to substancja łatwopalna, powstająca z połączenia pary wodnej ze smołami organicznymi zawartymi w spalinach wytworzonych ze spalania mokrego drewna. W ten sposób na ściankach wystudzonego komina tworzy się osad kreozotowy. Ma on postać oleistego płynu o piekącym smaku i może spowodować groźny pożar. Aby ograniczyć osadzanie się kreozotu należy od czasu do czasu rozpalić mocniejszy ogień a także używać do palenia tylko suchego drewna. Powstawaniu kreozotu sprzyja częste palenie ze zmniejszoną wydajnością i z przymkniętym szybrem.

Bistr
Bistr to czarny składnik sadzy drzewnej.

Tlenek węgla (CO)
Tlenek węgla zwany czadem, jest bezbarwnym, bezwonnym, bez smaku, silnie trującym gazem nieco lżejszym od powietrza. Powstaje wskutek niepełnego spalania substancji organicznych i nieorganicznych (przy niedostatecznym dopływie tlenu).

Detektor tlenku węgla
Detektor tlenku węgla to czujnik stacjonarny lub przenośny do ciągłego pomiaru stężenia tlenku węgla w powietrzu.

Rozszerzalność cieplna
Pod wpływem zmian temperatury zmieniają się właściwości materiału, między innymi jego wymiary liniowe i objętość.

Konwekcja
Konwekcja to proces transportu energii cieplnej. Ruch powietrza związany z różnicami temperatur i gęstością powietrza, który prowadzi do przenoszenia ciepła.
Rozróżniamy konwekcję swobodną (naturalną) - ruch powietrza jest wywołany różnicami gęstości powietrza i konwekcję wymuszoną - ruch powietrza wywoływany jest działaniem urządzeń wentylacyjnych, turbin, pomp itp.

Wilgotność
Wilgotność określa się stosunkiem masy wody zawartej w materiale do jego masy w stanie suchym.

Infiltracja (przepuszczalność) powietrza
Infiltracja powietrza to zjawisko polegające na przepuszczaniu powietrza lub gazu przez masę materiału. Zwiększenie zawilgocenia zmniejsza zdolność infiltracji. Zdolność materiału do przepuszczania powietrza związana jest z porowatością materiału i ma wpływ na naturalną wentylację pomieszczeń oraz na przenikanie dźwięków przez przegrody wykonane z tych materiałów.

Ruszt paleniskowy
Ruszt paleniskowy element paleniska we wkładach kominkowych, kasetach i piecykach kominkowych. W ruszcie występują prześwity dla przepływu powietrza. W urządzeniach na paliwo stałe ruszt podtrzymuje spalane drewno, zapewniając pozostawienie wolnej przestrzeni pod paleniskiem. Stosowanie rusztu zwiększa dopływ powietrza do paliwa, oraz umożliwia oddzielenie popiołu, spadającego do popielnika. Do udrażniania rusztu używa się pogrzebacza.

Deflektor
Deflektor to ruchomy, wymienny element żeliwny, znajdujący się we wnętrzu wkładu kominkowego w górnej jego części, zmieniający kierunek przepływu spalin, powodujący przejmowanie energii w postaci wysokiej temperatury podczas palenia we wkładzie kominkowym lub piecu.

System czystej szyby
Rolę tę spełnia szczelina wokół szyby. Szyba w punktach mocowania oddalona jest od drzwiczek za pomocą przekładek żaroodpornych - powietrze przy odpowiednim ciągu wpływając tą szczeliną odpycha dym do wnętrza paleniska utrudniając osadzanie się nie spalonych cząstek na jej powierzchni.

« powrótNasz obszar działania: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gorzów, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław.